Wiadomości

  • 22 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 495

Klimatyzator przenośny - tak czy nie?

Materiał partnera:

Istnieje kilka urządzeń, których zadaniem jest obniżenie temperatury powietrza i zapewnienie ulgi w upalne dni. Znajduje się wśród nich klimatyzator przenośny. Czy rzeczywiście stanowi dobrą metodę ochrony przed upałem i warto go kupić? Zdecydowanie tak.

klimatyzator przenośny w słonecznym mieszkaniu
fot. canva


Czy klimatyzator przenośny naprawdę działa?



Klimatyzator przenośny jest równie skuteczny co klimatyzator typu split. Jego działanie wygląda tak samo, natomiast różnica tkwi w konstrukcji. W klimatyzatorze mobilnym wymienniki ciepła znajdują się w jednej obudowie. Nie ma tutaj dwóch jednostek, jak w przypadku klimatyzatora stacjonarnego. Jest natomiast rura, którą gorące powietrze odpływa poza budynek.

Znaczenie mocy chłodniczej



Oczywiście dokładne możliwości urządzenia uzależnione są od jego mocy chłodniczej. Dla przykładu Electrolux EXP26U339CW z mocą 2,6 kW sprawdzi się w pomieszczeniu o wielkości do 26 m2. Jednak można kupić także klimatyzator przenośny Electrolux o mocy 3,4 kW, który będzie odpowiedni do 34 m2.

Warto przy tym pamiętać, że moc chłodnicza musi być dostosowana do metrażu pomieszczenia, lecz także do stopnia jego nagrzewania. Czynnikami wpływającymi na jego tempo są m.in. lokalizacja pomieszczenia oraz jakość izolacji termicznej budynku.

Uniwersalny sposób na chłód



Wspomniana już różnica pomiędzy budową klimatyzatora przenośnego a klimatyzatora typu split ma istotny wpływ na możliwości montażu obu urządzeń. Klimatyzator split wymaga połączenia jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a więc wykonania otworu w ścianie. Mieszkańcy bloków i kamienic nie mogą podjąć takich działań bez uzyskania stosownych zezwoleń.

Zamontowanie klimatyzatora przenośnego jest możliwe bez naruszania struktury budynku, dlatego żadne zezwolenia nie są potrzebne. Takie urządzenie można wykorzystać niemal wszędzie. Co więcej, instalacja jest możliwa samodzielnie, a to eliminuje koszty związane z zatrudnianiem specjalistów.

Montaż klimatyzatora mobilnego krok po kroku wygląda tak:

  • Rozpakowujemy urządzenie i ustawiamy na płaskiej, równej powierzchni, obok okna i w pobliżu gniazdka elektrycznego.
  • Podłączamy jeden koniec rury do otworu znajdującego się z tyłu klimatyzatora.
  • Zakładamy na okno specjalną uszczelkę okienną do klimatyzatorów przenośnych.
  • Wysuwamy drugi koniec rury przez otwór w uszczelce.
  • Podłączamy urządzenie do zasilania.
  • Uruchamiamy i wybieramy pożądane ustawienia.


Czy klimatyzator przenośny może tylko chłodzić?



Chłodzenie powietrza to podstawowe zadanie klimatyzatora przenośnego, jednak podobnie jak urządzenie typu split, zazwyczaj oferuje on dodatkowe możliwości.

Osuszanie powietrza



W tym trybie klimatyzator nie zmienia temperatury powietrza, a jedynie odprowadza z niego wodę. W rezultacie spada wilgotność. Funkcja ta jest bardzo przydatna, jeśli w pomieszczeniu występują problemy z przewilżeniem powietrza. Dla przypomnienia prawidłowa wilgotność względna mieści się w granicach 40-60%.

Wentylacja



Klimatyzator może również pracować jak wentylator, czyli wiatrak. Wprowadza powietrze w ruch, przez co odczuwamy chłodny powiew, jednak rzeczywista temperatura nie spada. Ten tryb przydaje się, gdy w pomieszczeniu jest tylko trochę za ciepło, więc potrzebujemy subtelnej ochłody.

Ogrzewanie



Niektóre klimatyzatory mają także tryb grzewczy, w którym podnoszą temperaturę powietrza. Przydają się zatem w chłodniejsze dni. Aby korzystać z tej funkcji, należy kupić np. klimatyzator przenośny Sharp, a konkretnie modele Sharp UL-Y12EA-W lub Sharp UL-C09EA-W.

Oczyszczanie



Najrzadszą funkcją w klimatyzatorach jest oczyszczanie powietrza. Zanieczyszczenia mogą usuwać np. klimatyzatory Fersk Vind 2 WiFi HEPA i Fersk Lite, które zostały wyposażone w filtry HEPA.

Klimatyzer ewaporacyjny - dlaczego nie warto?



Na zakończenie warto wspomnieć o tzw. klimatyzatorach bez rury, jak niekiedy określa się klimatyzery, inaczej klimatory. Warto pamiętać, że klimatyzator przenośny zawsze ma rurę, natomiast pozbawiony jej klimatyzer działa zupełnie inaczej.

Klimator wyposażony jest we wkłady na wodę, które trzeba regularnie zamrażać. Powietrze pobrane z otoczenia przepływa wokół nich i w ten sposób teoretycznie ulega schłodzeniu. Niestety skuteczność jest taka sama jak w przypadku wentylatora. Czujemy chłodny powiew, ale rzeczywista temperatura nie spada.

Co więcej, skutkiem ubocznym pracy klimatyzera jest wzrost wilgotności powietrza. Jego dłuższe użytkowanie może doprowadzić do przewilżenia, a w konsekwencji do rozwoju chorobotwórczej pleśni.